Diesel Serwis i Regeneracja podzespołów Diesla

FILTRY DPF/FAP/SCR

Zapchany filtr DPF to poważny problem z jakim może borykać się nasze Auto. Bagatelizowanie pierwszych objawów świadczących o jego niedrożności, może skutkować unieruchomieniem pojazdu. Czyszczenie DPF jest stosunkowo tanim rozwiązaniem jeżeli weźmiemy pod uwagę koszty wymiany filtra DPF na nowy, który sięga od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Czyszczenie DPF z zalegającej sadzy oraz nalotu, które gromadziły się przez wiele lat, można wykonać na wiele sposobów. Wszystko oczywiście zależy od poziomu jego napełnienia lub stanu technicznego pojazdu.

Regeneracja DPF

Jak przebiega czyszczenie filtra DPF?

Pierwszym etapem naszej pracy jest zweryfikowanie poziomu zanieczyszczenia jak i stan mechaniczny filtra za pomocą kamery endoskopowej. Następnie montujemy filtr cząstek stałych w urządzeniu, które testuje przeciwciśnienie oraz prędkość przepływu powietrza przez filtr.

Filtry DPF czyścimy metodą hydrodynamiczną przy zastosowaniu sprawdzonych środków chemicznych w specjalnej pralce do DPF-ów. Filtr zostaje wyczyszczony dwustronnie, z kierunkiem przepływu jak i przeciwnie do kierunku przepływu. Nasze urządzenie ma odpowiednio dobrane do każdej wielkości filtra programy gwarantujące odpowiednie wypełnienie wodą z detergentem oraz uderzenie sprężonym powietrzem.

Filtr DPF zostaje wysuszony i wypalony w 650 stopniach Celsjusza. Na ostatnim etapie procesu regeneracji urządzenie DPF CLEAN & TEST sprawdza skuteczność przeprowadzonego czyszczenia poprzez pomiar przepływu powietrza i ciśnienia. Wynik testu w formie wydruku przekazywany jest Państwu wraz z filtrem. Po tak przeprowadzonej regeneracji przepustowość filtra jest bliska 100%.

Regeneracja filtra DPF/FAP

Dlaczego filtr cząstek stałych przestał działać prawidłowo?

Zbierające się cząstki sadzy w filtrze powodują utratę wydajności i jego stopniowe zapychanie. W większości pojazdów stosuje się filtry jednokrotnego użytku, wymagające wymiany po  jego nasyceniu. Występują również filtry samo czyszczące, które przy temperaturze powyżej 600 stopni Celsjusza spalają sadze. Niektóre koncerny stosują filtry aktywne, gdzie tak naprawdę są systemami bez obsługowymi. Sterownik silnika na podstawie czujników temperatury i różnicy ciśnień przeprowadza proces regeneracji DPF.

W wyniku której cząstki stałe są wypalane. Wypalenie odbywa się poprzez dodatkowy tzw. piąty wtryskiwacz lub zmian charakterystyki czasu i kąta wtrysku, dzięki temu temperatura wydechu jest podniesiona i sadze są wypalane.

Warto wiedzieć: Podczas spalania oleju silnikowego i dodatków do paliw powstaje popiół który w odróżnieniu od sadzy nie spala się do postaci gazowej. Dlatego w miarę eksploatacji okresy miedzy wypaleniami maleją a stopień zapełnienia nieodwracalnie rośnie. W momencie uzyskania krytycznego poziomu napełnienia komputer pokładowy sygnalizuje błąd w układzie oczyszczania spalin. Konieczna jest wymiana, bądź regeneracja filtra poza pojazdem.