Zbierające się cząstki sadzy w filtrze powodują utratę wydajności i jego stopniowe zapychanie. W większości pojazdów stosuje się filtry jednokrotnego użytku, wymagające wymiany po jego nasyceniu. Występują również filtry samo czyszczące, które przy temperaturze powyżej 600 stopni Celsjusza spalają sadze. Niektóre koncerny stosują filtry aktywne, gdzie tak naprawdę są systemami bez obsługowymi. Sterownik silnika na podstawie czujników temperatury i różnicy ciśnień przeprowadza proces regeneracji DPF.
W wyniku której cząstki stałe są wypalane. Wypalenie odbywa się poprzez dodatkowy tzw. piąty wtryskiwacz lub zmian charakterystyki czasu i kąta wtrysku, dzięki temu temperatura wydechu jest podniesiona i sadze są wypalane.
Warto wiedzieć: Podczas spalania oleju silnikowego i dodatków do paliw powstaje popiół który w odróżnieniu od sadzy nie spala się do postaci gazowej. Dlatego w miarę eksploatacji okresy miedzy wypaleniami maleją a stopień zapełnienia nieodwracalnie rośnie. W momencie uzyskania krytycznego poziomu napełnienia komputer pokładowy sygnalizuje błąd w układzie oczyszczania spalin. Konieczna jest wymiana, bądź regeneracja filtra poza pojazdem.